گفتاردرمانی چیست؟

برخلاف تصور عموم مردم که گفتاردرمانی را شاخه‌ای از علم روانشناسی می‌دانند، این علم بسیار فراتر از روانشناسی بوده و به درمان مشکلات گوناگونی میپردازد.

همه ما به خوبی می‌دانیم که توانایی ارتباط گرفتن با دیگران یکی از مهمترین مسائل پیش روی انسان در همه جوامع بوده است و این ارتباطات اجتماعی بجز با مکالمه صحیح و قدرت بیان کافی شکل نخواهد گرفت.

پس آسیب شناسی گفتار کودکان مستقیما بر آینده آن‌ها تاثیر گذار است. این حقیقت زمانی مسئله سازتر خواهد شد که کودکان دچار مشکلات گفتاری بخاطر ترس از مسخره شدن سکوت را ترجیح می‌دهند.

در این شرایط والدین باید هوشیار بوده و ضمن القای اعتماد به نفس به کودک خود، به او اطمینان دهند که با شروع درمان مشکلات ارتباطی آن‌ها بدون شک بهبود خواهد یافت.

گفتاردرمانی در کودکان مبتلا به اوتیسم

 

نقش گفتاردرمانی در کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار حیاتی تر از دیگر کودکان است.

این کودکان با مشکلات پیچیده‌ گفتاری و عدم توانایی در فهم و درک معانی جمله‌ها مواجه هستند که اگر به موقع تحت درمان درمانگر قرار نگیرند، ممکن است به انزوا و گوشه‌گیری کشیده شوند.

اختلال اوتیسم نوعی از اختلالات رشدی بوده که روابط اجتماعی و توانایی پردازش ادراک کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نشانه های ابتلا به اوتیسم معمولا از سن دو سالگی آغاز میشود. بنابراین اگر کودک شما در سنین پایین نمیتواند با محیط پیرامون خود ارتباط بگیرد یا دیر شروع به صحبت کرده و در یادگیری دچار مشکل است این مسئله را جدی بگیرید.

به طور کلی گفتاردرمانی حوزه‌های مختلفی از مهارت ارتباط اجتماعی را در برمی‌گیرد که در زیر به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.


مشکل یافتن کلمه مناسب:

برخی از افراد از نظر حرکت زبان و تلفظ درست کلمات هیچ مشکلی ندارند اما هنگام صحبت کردن قادر نیستند به سرعت کلمه مورد نظر خود را پیدا کرده و صحبت خود را ادامه دهند این گونه افراد معمولا کلمات را با تاخیر زیادی ادا میکنند و اصطلاحا بریده بریده صحبت میکنند.

گفتاردرمانی

مشکل ایجاد ارتباط اجتماعی

 

برخی از افراد را‌ه‌های صحیح شکل‌گیری یک ارتباط موثر با دیگران را نمیدانند. داشتن فن بیان قوی نیازمند آموزش توسط متخصصان حرفه‌ای گفتاردرمانی است.

لکنت زبان

مشکلات تلفظی یا لکنت زبان یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که افراد را نیازمند مراجعه به یک مرکز گفتاردرمانی می‌کند. لکنت زبان با تمرین و کار توسط گفتار درمانگر به راحتی قابل درمان است.

اختلالات یادگیری

برخی از کودکان خصوصا کودکان مبتلا به اوتیسم از مشکلات عدم یادگیری رنج میبرند. درمان به موقع این کودکان خصوصا قبل از سنین مدرسه در این کودکان بسیار حائز اهمیت است که لازم است والدین به آن توجه داشته باشند.

بیش فعالی

یکی دیگر از شاخه‌های علم گفتاردرمانی، درمان کودکان بیش فعال است.

اختلالات بلع

اختلالات زبانی میتواند سبب ایجاد مشکلاتی در بلع شود. درمان این‌گونه اختلالات یکی دیگر از حوزه‌های مهمی است که علم گفتاردرمانی در آن زمینه فعالیت می‌کند.

مناسب‌ترین سن برای شروع گفتاردرمانی

 

همانطور که می‌دانید در گفتاردرمانی نیز مانند هر درمان دیگری آغاز درمان به عنوان یک قدم موثر در پیشگیری از مشکلات بعدی لازم و ضروری است.

اختلالاتی که در سنین نوزادی یا کودکی به وجود می‌آیند در صورت عدم درمان به موقع پیشرفت کرده و درمان‌های آتی را مشکل خواهد کرد.

مسئله مهم دیگر انعطاف پذیری مغز کودکان است، به طوریکه افراد در سنین کودکی بیشترین توانایی یادگیری را داشته و اثربخشی تمرینات گفتار درمانگر در این سنین بسیار بیشتر خواهد بود.

درمان به موقع کودکان دچار آسیب‌های گفتاری و زبانی نیازمند هوشیاری و دقت والدین آن‌هاست.

 متاسفانه بسیاری از والدین هنگامی که متوجه اختلالات گفتاری فرزند خود می‌شوند، به دلایل مختلفی مثل ترس یا اضطراب، خود را اینگونه توجیه می‌کنند که احتمالا با بزرگتر شدن کودک این مشکلات برطرف خواهند شد.

اما والدین باید آگاه باشند که در صورت تاخیر در درمان کودک آینده کودک خود را به خطر انداخته و فرصت درمان بهتر و موثرتر را از کودک خود میگیرند. در این گونه موارد یک ویزیت توسط یک گفتار درمانگر با تجربه، میتواند شما را از نگرانی نجات دهد.

گفتار درمانگر با مشاهده و ارتباط با کودک می‌تواند مشکلات کودکتان را به شما اطلاع دهد و درصورتی که فرزند شما نیاز به درمان داشته باشد روند درمان به صورت موثرتری آغاز خواهد شد.

گفتاردرمانی چه مزایایی دارد؟

 

گفتاردرمانی در صحبت کردن روان و واضح کودک موثر است. صحبت کردن صحیح و روان و توانایی ابراز احساسات مختلف از طریق زبان، میتواند حس اعتماد به نفس و عزت نفس را برای کودکتان به ارمغان آورد و در آینده شغلی ، تحصیلی و... کودک موثرترین نقش را ایفا کند.

بهترین کلینیک گفتاردرمانی در تهران

 

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره نمودیم اولین قدم در شروع روند یک گفتاردرمانی اثربخش انتخاب گفتاردرمانگر باتجربه است.

اما حتما این پرسش برای شما پیش می‌آید که چگونه می‌توان بهترین کلینیک‌های تخصصی گفتاردرمانی سعادت آباد یا به طورکلی تهران را یافت؟؟؟/؟ نگران نباشید و تا انتهای این مقاله همراه ما باشید زیرا ما در این مقاله مهمترین نکاتی که هنگام انتخاب بهترین کلینیک گفتاردرمانی، باید به آن توجه کنید را به شما گوشزد میکنیم و علاوه بر این بهترین مرکز گفتاردرمانی تهران را به شما معرفی خواهیم کرد.

گفتاردرمانی

 

در زیر لیستی از مهمترین نکات قابل توجه در انتخاب یک مرکز گفتاردرمانی خوب را برای شما عزیزان فراهم نموده ایم.

توجه به سابقه مرکز توانبخشی

شما می‌توانید با بیماران قدیمی‌تر کلینیک ارتباط بگیرید و درمورد روند درمان آن‌ها و میزان اثربخشی درمان‌ها کسب اطلاع کنید. البته اثربخشی درمان‌ها تا حدود زیادی به شرایط بیمار نیز بستگی دارد که این نکته را نباید نیز نباید از یاد برد.

قابلیت ارائه خدمات در منزل

 برخی از والدین به دلیل شرایط خاص کودک ترجیح می‌دهند تا تمامی جلسات درمان و یا برخی از آن‌ها در منزل برگزار شود. بنابراین یک کلینیک که خدمات گفتاردرمانی کودکان در منزل و یا گفتار درمانی آنلاین را پوشش می‌دهد، برای این دسته از خانواده‌ها بهترین انتخاب است زیرا این روش‌ها موجب می‌شود در مواقعی که مراجعه به کلینیک برای کودک امکان‌پذیر نیست، بین جلسات درمان و به دنبال آن روند درمان کودک زمان از دست نرود.

توانایی دکتر گفتاردرمانی در ایجاد یک رابطه صمیمانه با کودک

مرکز گفتاردرمانی کودکان آریان با همکاری مجرب‌ترین گفتار درمانگرها و سرپرستی سرکار خانوم ساناز دهقانی مدرس دانشگاه و متخصص گفتاردرمانی و ارتباط کودکان با دارا بودن سابقه ای طولانی در ارائه خدمات درمانی اختلالات گفتاری کودکان، خصوصا کودکان مبتلا به اوتیسم و تاخیر رشد و همچنین در زمینه بهبود قدرت تعامل والدین با کودکان، به کمک شما عزیزان آمده است تا هرچه زودتر مشکلات گفتاری کودکتان را شناسایی کرده و درمان را آغاز نمایید.

برای دریافت مشاوره و وقت ویزیت کافی است با مرکز گفتاردرمانی کودکان  آریان تماس حاصل فرمایید.