ارتباط اوتیسم با ناشنوایی چیست؟

در این مقاله دکتر سالی آستن، روانشناس بالینی، هنگام تلاش برای تشخیص صحیح اوتیسم برای افراد ناشنوا، برخی از ویژگی های مشترک را کشف کرده است. شیوع اختلال طیف اوتیسم در افراد ناشنوا بیشتر از افراد شنوا است. با این حال، شرایطی که اختلال طیف اوتیسم مرتبط با محرومیت از زبان را تقلید می کند، حتی بیشتر است. علاوه بر این، بنظر می رسد بسیاری از افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم با صدا رابطه ناخوشایندی دارند.
علل اختلالات طیف اوتیسم هنوز به طور کامل درک نشده است. با اینکه پیوند ژنتیکی مورد تایید قرار گرفته، همچنین ارتباطات سببی بین آسیب پذیری عصب شناختی و اختلال طیف اوتیسم وجود دارند. در مواردی که علت ناشنوایی یکپارچگی عملکرد مغز را تهدید می کند (بعنوان مثال، سیتومگالوویروس، مننژیت، سرخجه، نارس بودن و برخی از دلایل سندروم ناشنوایی) تعجب آور نیست که میزان صعودی طیف اختلال اوتیسم مشاهده شود. با افزایش میزان بقا در نوزادان مبتلا به این مشکلات، دیویس پیش بینی کرد که ناشنوایی در ۲۰ سال بعد، ۲۰ درصد افزایش می یابد. نسبت ناشنوایانی که دارای اختلال طیف اوتیسم هستند نیز همینطور خواهد بود.
 

تشخیص اختلال طیف اوتیسم و افراد ناشنوا

در تعداد متخصصانی که تجربه کار با ناشنوایان مبتلا اختلال طیف اوتیسم دارند،  کمبودی بین المللی وجود دارد. این تعداد حتی برای کسانی که خود ناشنوا هستند یا می توانند با زبان اشاره صحبت کنند، کمتر هم هست. از این رو، تشخیص اشتباه (تشخیص بیش از حد یا کمتر از حد) در یک جمعیت شنوایی معادل بیشتر از موارد دیگر است. با این حال، حتی برای پزشکان متخصص شنوایی، تشخیص دقیق اختلال طیف اوتیسم توسط بسیاری از افراد ناشنوا که منجر به شرایطی می شود که می تواند شرایطی ایجاد کند که از اختلال طیف اوتیسم تقلید کند، دشوار است.
 

محرومیت زبانی

تقریبا تا زمانی که کودکان به دبستان می روند (۳-۷ سالگی)، مغز انسان برای ایجاد یک زبان پیچیده، انتزاعی و اجتماعی آماده می شود. بدون یک محیط غنی زبان در این سال های اولیه، محرومیت از زبان (زبان کوتاه مدت ماندگار) امکان پذیر است. این امر به طور نگران کننده ای در افراد ناشنوا رایج است و از آنجایی که قابل پیشگیری است، بسیار تکان دهنده است. گریگوری، اسقف و شلدون (۱۹۹۵) کودکان ناشنوا و خانواده های آن ها را مطالعه کردند و دریافتند که ۲۰ درصد کودکان ناشنوا، با وجود ضریب هوشی غیر کلامی عادی، به خاطر مهارت ضعیف زبانی، قادر به مصاحبه به صورت کلامی یا اشاره ای نبودند.
بدون زبان دستیابی به درجه تعامل اجتماعی برای یادگیری در مورد حالات روحی افراد دیگر و چگونگی ارتباط رفتار آن ها با این موارد دشوار است. این می تواند منجر به تضعیف نظریه ذهن شود. تاخیر در دستیابی به نظریه ذهن با ضعف در زبان در ارتباط است.
روشن است که این محرومیت از زبان است، نه ناشنوایی، که با نظریه ذهن ضعیف مرتبط است. تحقیقات پیترسون نشان داد، در حالیکه کودکان ناشنوا با والدین ناشنوا همزمان با کودکان شنوا با والدین شنوا رشد ذهنی می کنند ( حدود ۳-۵ سال)، کودکان ناشنوا از والدین شنوا اغلب در نظریه ذهن تاخیر قابل توجهی دارند.
توسعه دیر هنگام نظریه ذهن دیر است، و مطمئنا از هیچ بهتر است. با این حال، بدون آن کودک با کمک به یادگیری و موقعیت های اجتماعی جدید فرصت های قابل توجهی را برای رشد اجتماعی و شناختی از دست می دهد، برای مثال سروکار داشتن با همسالان، روابط مقتدر با معلمان و روابط عاشقانه.
کنجکاوی در ارزیابی کودک ناشنوا برای تجزیه و تحلیل میزان انگیزه آن ها برای برقراری ارتباط، بیشتر از توانایی برقراری ارتباط است.
محرومیت زبانی

نتیجه:

نظریه ذهن ضعیف یک علامت بالقوه از اختلال طیف اوتیسم است، اما به خودی خود نشان دهنده اختلال طیف اوتیسم نیست. افراد ناشنوا می توانند محرومیت زبانی داشته باشند که منجر به ضعف نظریه ذهن شود که علل آن با اختلال طیف اوتیسم متفاوت است. البته محرومیت از زبان برای ناشنوایان قابل پیشگیری است.
 

انزوا

انزوا مشکل بسیاری از ناشنوایان است. نود درصد کودکان ناشنوا در خانواده های شنوا بدنیا می آیند. بیشتر آن ها در جوامعی زندگی و فعالیت می کنند (کارکردن، مدرسه، بیمارستان ها، زندان ها، کلیسا ها، باشگاه های ورزشی و...) که افراد ناشنوا کم هستند. این می تواند یک تجربه ناخوشایند در طول زندگی باشد و منجر به تنهایی و انزوا شود. در چنین جوامعی فرد ناشنوا غالبا "تنها" یا کمی "متفاوت" تلقی می شوند، گرایش هایی که با اختلال طیف اوتیسم همراه هستند. با این حال، اگر کودک ناشنوا الگو های ناشنوا داشته باشد و بجای آن در یک محیط ناشنوا مشاهده شود، کاملا اجتماعی، شایسته و طبیعی بنظر می رسد.

نتیجه:

انزوا مسئله بسیاری از ناشنوایان و همچنین بسیاری از افراد اوتیسم است، دلایل اصلی این انزوا برای هر دو گروه متفاوت است و نیاز است که در روند تشخیص درک شود.
 

تحصیلات، سواد و فرصت یادگیری

بیشتر یادگیری فرد شنوا اتفاقی است، و در رابطه با همسالان، بزرگتر ها یا رسانه ها و با "شنیدن" غیر رسمی انجام می شود. این برای یک فرد ناشنوا در دنیایی که عمدتا شنواست، کمتر امکان پذیر است. بسیاری از ناشنوایان باهوش هنوز در یادگیری خود خلاهایی دارند که نشانه کمبود فرصت است، نه کمبود توانایی. حتی تجربه های یادگیری مستقیم مانند مدرسه، کلاس های شبانه، تلویزیون و محل کار به دلیل کمبود تجهیزات ارتباطی مانند سیستم های حلقه ای و مدولاسیون فرکانس، مترجمان زبان اشاره یا هنگامی که مربیان آن ها از دانش تخصصی ناشنوایی برخوردار نیستند، تقریبا برای ناشنوایان قابل دسترسی نیست.
رفتار عجیب یا یکنواخت ممکن است جایی باشد که فرد ناشنوا در دسترسی به طیف وسیعی از منابع اطلاعاتی مشکل داشته باشد و بیش از حد به مدل سازی بصری اعتماد کند. یک کودک ناشنوا در حال تماشای فیلم های جیمز باند "می آموزد" که از نظر اجتماعی پذیرفتن یک بوسه برای زنی که تازه ملاقات کرده اید و دوست ندارد شما را بپذیرد قابل قبول است. یا اسکن بصری مداوم شخص در فرودگاه برای اطمینان از از دست ندادن اطلاعات حیاتی، عجیب تلقی می شود و منجر به آغاز پرسش های متداول مرتبط با ترور توسط محافظان امنیتی می شود (این برای یک همکار ناشنوای من اتفاق افتاد!)
تحصیلات، سواد و فرصت یادگیری

نتیجه:

چنین عدم موفقیت، عدم درک و یکنواختی رفتار می تواند باعث شود فرد ناشنوا ناتوان تر از آنچه که هست، به نظر برسد و در جمعیت گسترده تر، کمبود "دانش عمومی" فرد ناشنوا ممکن است با اختلال طیف اوتیسم اشتباه گرفته شود.
 

تشخیص ناشنوایی در افراد دارای اختلال طیف اوتیسم

تشخیص ناشنوایی در افراد دارای اختلال طیف اوتیسم می تواند توسط فرآیند های شناختی عصبی غیر معمول، پاسخ های اجتماعی غیر معمول به ارتباطات و حساسیت بیش از حد به ورودی حسی به خطر بیافتد. در شنوایی شناسی، افرادی که خود را ناشنوا معرفی می کنند و با آزمایش شنوایی سنجی تشخیص داده نمی شوند، شنوایی غیر طبیعی دارند(یا به صورت تجسمی، کاهش شنوایی عملکردی).
اگرچه کمی تحقیق شده است، اما در این زیر گروه از مراجعه کنندگانم بیش از حد نمایانگر افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم وجود دارد، که سروصدا و ارتباط کلامی را ناخوشایند می دانند. برای برخی، در زمان اضطراب، آن ها می توانند سروصدا را بشنوند اما کلمات معنی پیدا نمی کنند؛ و بنظر می رسد برای برخی از مکانیسم های شنوایی سنجی بسته به راحتی یا ناراحتی اجتماعی قادر به روشن و خاموش شدن هستند. من همچنین مراجعه کنندگانی دارم که صدا برای آن ها آنچنان آزار دهنده است که مایلند در تلاش برای یافتن سکوت به گوش داخلی خود آسیب برسانند.
 

نتایج:

تشخیص نادرست اختلال طیف اوتیسم در افراد ناشنوا به دلیل ارائه مشابه آنچه که ممکن است به عنوان شاخص های اختلال طیف اوتیسم درک شود، رایج است اما در واقع شاخص های مربوط به پیشرفت ناشنوا است. این شامل:
 • نظریه ذهن ضعیف در نتیجه محرومیت زبانی قابل پیشگیری در افراد ناشنوا
 • انزوا ناشی از ناشنوایی است نه اختلال طیف اوتیسم
 • باز هم موانع آموزش و یادگیری در نتیجه ناشی از ناشنوایی است  نه اختلال طیف اوتیسم
تشخیص کم شنوایی یا ناشنوایی در افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم با تفاوت عصبی و اجتماعی پیچیده است. برای هر دوی این گروه ها از افراد شامل پزشکان که تجربه کار با ناشنوایان را با مشکلات اضافه دارند، بسیار مهم است.
 

نکات برتر

پرسیدن سوالات درست:
 • آیا شما مطمئن هستید که این فرد ناشنوا است؟
 • زبان ترجیحی آن ها چیست؟
 • برای به حداکثر رساندن ارتباطات به چه مواردی نیاز دارند؟
  • باتری سمعک
  • مترجم زبان اشاره مبتلا با تجربه در اختلال طیف اوتیسم
  • نور خوب
  • حداقل صدای زمینه
  • طرفدار ناشنوا
 • در صورت امکان، ارتباط اجتماعی و زبانی آن ها را با اعضای خانواده شان مشاهده کنید تا دسترسی به ارتباطات اولیه برقرار شود.
 • در غیاب ارتباط روان ارزیابی کنید که آیا فرد انگیزه برقراری ارتباط را دارد یا خیر. آیا فرد می خواهد شما را "بشنود" ؟
 • با یکی از خدمات ملی بهداشت روان ناشنوایان جهت همکاری با شما تماس بگیرید.

ما در کلینیک گفتاردرمانی آریان، با جلسات ارزیابی دقیق و حساب شده، می توانیم اختلال طیف اوتیسم را با مشکلات ناشی از ناشنوایی در افراد نانشوا تشخیص دهیم و بعد در مرحله درمان با گفتار درمانی اوتیسم، مشکلات ایجاد شده برای کودکان شما را به حداقل برسانیم. متخصصین گفتاردرمانی مرکز آریان با سال ها تجربه در حوزه گفتار درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم، گفتاردرمانی کم شنوایان، گقتار درمانی لکنت زبان، سندروم داون و... می توانند تاثیری عمیق و مثبت روی مهارت های ارتباطی فرزند شما داشته باشند. کلینیک کاردرمانی آریان هم از طرف دیگر برای کاردرمانی کودکان اوتیسم، می تواند به کمک فرزند شما بیاید.