آموزش مدیریت زمان و مفهوم زمان با گفتاردرمانی

1. چرا ما نمی توانیم فقط از ساعت های موبایل خود استفاده کنیم؟

2. ساعت های دیجیتال در مقابل ساعت های آنالوگ

3. چگونه می توانم نحوه استفاده از ساعت آنالوگ را از طریق گفتاردرمانی به کودکم آموزش دهم؟

4. حالا برو یک زمان سنج باش!

 
 
 
ایجاد انگیزه در کودکان برای انجام به موقع تکالیف، یک چالش روزمره برای والدین و مراقبان کودک به شمار می رود. من می دانم که در خانه من است. با فرارسیدن سال تحصیلی جدید انگیزه من این است که روش خود را تغییر دهم و به این فکر کردم که والدین زیادی هستند که مانند من می اندیشند. من خوشحالم که یک متخصص عملکرد اجرایی، مندی هادون، خالق اثر یک ساعت زمان سنج باشد، راهکارهای مختلفی را در مورد نحوه درک مفهوم زمان و همچنین نحوه آموزش مدیریت زمان به فرزندانمان با ما در میان می گذارد. اطمینان حاصل کنید و ساعت او را مورد بررسی قرار دهید. این یک محصول بسیار جالب برای آموزش مفهوم زمان به کودکان است.
 
 
«عجله کن، 5 دقیقه دیگه باید بریم من 10 دقیقه پیش به تو گفتم که لباس بپوشی!»
 
 
این سناریو به نظرتان آشنا نیست؟ تو تنها نیستی. زمان یک مفهوم انتزاعی است و درک این مفهوم برای کودکان خردسال دشوار است. توانایی مدیریت زمان، یکی از مهارت های عملکرد اجرایی است که مغز ما تا اواسط یا اواخر بیست سالگی به توسعه آن ادامه می دهد. عملکرد اجرایی به عملکردهای مغز اشاره دارد که مدیریت امور زندگی مانند برنامه ریزی کارهای روزمره، کنترل تکانه ها و تعیین مدت زمان مورد نیاز برای انجام هر کار را برای ما امکان پذیر می سازد. به طور معمول، مفهوم زمان تا کلاس دوم به کودکان آموزش داده نمی شود. با وجود این، انتظار داریم که کودکان خردسال نحوه گذر زمان را درک کنند، «5 دقیقه وقت داری»، یا «15 دقیقه دیگر وقت خواب است.»
یکی از دلایلی که نوجوانان با قبول درخواست های بزرگسالان در مورد زمان مشکل دارند این است که آن ها هنوز توانایی درک گذر زمان و خود مدیریتی را ندارند. این امر برای بزرگسالان و کودکان کمی ناامید کننده است. اگر كودكان بتوانند گذر زمان را احساس و تجربه کنند، بنابراین بهتر می توانند خود مدیریتی کنند. اما من در حال حاضر به فرزندانم سرنخ های زمانی را نشان می دهم! اگر والدین کودک هستید، قطعاً از یکی از تکنیک های زیر برای تشویق کودک به منظور به موقع انجام دادن وظایف و تکالیف استفاده کرده اید. اگر چه برای هر یک از آن ها مکان خاصی وجود دارد، باید از ابزارهای مدیریت زمان برای کمک به کودک در درک گذشت زمان استفاده شود. 
 
ساعت والدین: به عنوان والدین کودک مدیریت زمان فرزندان خود را به عهده داریم. باید آن ها را بیدار کنیم تا به مدرسه بروند، آن ها را استحمام کنیم، ساعت را برای رفتن آن ها به رختخواب تنظیم کنیم! به فرزندانمان بیاموزیم که کارها را به موقع انجام دهند! این سیستم ممکن است برای برخی از خانواده ها مفید واقع شود، اما این توانایی را نداشته باشند که به کودکان خود نحوه برنامه ریزی و مدیریت زمان را بیاموزند تا فرزندشان بتواند کار خود را به طور مستقل انجام دهد.
 
شمارش معکوس زمان سنج: چه کسی تاکنون از زمان سنج «شمارش معکوس» آشپزخانه استفاده نکرده است تا فرزند خود را به انجام به موقع یک کار تشویق کند؟ بسیار ساده و راحت است و در بیشتر موارد کودکان تحریک و تشویق به انجام آن کار می شوند. «من زمان سنج را برای 5 دقیقه تنظیم می کنم.» اگرچه با انجام این کار والدین حس می کنند می توانند فرزندان خود را کنترل کنند، اما عدم آگاهی از زمان خاموش شدن تایمر ممکن است کمی فرزندان ما را دچار اضطراب کند. اگر کودک شما نمی تواند «5 دقیقه» را تشخیص دهد یا نمی تواند گذر زمان را حس کند چون اعداد را نمی شناسد، زمان سنج شمارش معکوس چه نوع مهارت مدیریتی را به کودک آموزش می دهد؟
 
زمان سنج های بصری: از این نوع ابزار مدیریت زمان اغلب در مدارس استفاده می کنند تا به کودکان کمک کند تا بدانند چقدر از وقتشان باقی مانده است. انواع مختلفی از زمان سنج های بصری در بازار وجود دارد، از قبیل: زمان سنج شنی، زمان سنج دارای صفحه مدرج ناپدید شونده یا «زمان سنج سه برج کم رنگ». کودکان می توانند ببینند که زمان آن ها در حال «ناپدید شدن» است، اما این نوع زمان سنج نمی تواند به آن ها بیاموزد که برای آینده خود برنامه ریزی کنند یا مهارت های مورد نیاز زمان را کسب کنند.
 
اپلیکیشن های زمان سنج: در فروشگاه برنامه (app store) جستجو کنید. اپلیکیشن های فراوانی برای مدیریت زمان برای کودکان پیدا خواهید کرد. برنامه های مختلف مطابق با نیازهای مختلف وجود دارد. زمان سنج های تصویری، اپلیکیشن های زمان سنج شمارش معکوس، زمان سنج های مخصوص کار و بازی وجود دارد که به خاطر تلاش های کودک به او پاداش می دهد. مشکلی که در استفاده از این نوع فناوری ها وجود دارد این است که بیشتر باعث حواس پرتی کودکان می شود نه به عنوان ابزاری برای کمک به آن ها در مدیریت زمان. البته این امر به شخصیت کودک بستگی دارد. استفاده از این نوع برنامه ها ممکن است به مشکلات کودک اضافه کند تا به کودکان کمک کند تا بتوانند خودشان را مدیریت کنند.
 
 
 
گفتاردرمانی کودکان پاسخ میدهد:

چرا ما نمی توانیم فقط از ساعت های موبایل خود استفاده کنیم؟

 

ساعت های دیجیتال در مقابل ساعت های آنالوگ

 

در عصر فناوری، از ساعت های دیجیتال بیشتر از ساعت های آنالوگ استفاده می شود. ساعت دیجیتال نمایش عددی زمان دقیق را نشان می دهد. اعداد برای نشان دادن زمان کنار هم قرار می گیرند. به عبارت دیگر، ساعت های دیجیتالی فقط «زمان کنونی» را به شما می گوید. الان ساعت 5:15 است! برخی تحقیقات نشان می دهد که 75٪ از کودکان در ایالات متحده نمی توانند ساعت را از طریق ساعت آنالوگ بخوانند. این آمار بسیار جالب است زیرا فرزندان ما فقط یاد گرفته اند که «زمان کنونی» را بگویند. همانطور که قبلاً ذکر کردیم، برای اینکه بتوانیم زمان خود را به خوبی مدیریت کنیم، باید بتوانیم گذر زمان را "ببینیم و احساس کنیم».
آنالوگ، اصطلاحی است برای ساعت های دایره ای که همه ما قبل از عصر دیجیتال به خاطر داریم. یادگیری نحوه خواندن ساعت آنالوگ یک مهارت مهم در زندگی است. ساعت های آنالوگ به ما کمک می کنند تا به صورت بصری درباره زمان بیندیشیم. ما می توانیم زمان را به صورت بخش های بزرگی ببینیم. این سوالات را از خودتان بپرسید: زمان را چگونه «می بینید؟»  15 دقیقه چطور به نظر می رسد؟ 5 دقیقه و یا نیم ساعت چطور؟ اگر فقط بتوانید ساعت های دیجیتالی را بخوانید، این امر برای شما بسیار دشوار خواهد بود. مزیت دیگر ساعت آنالوگ این است که می توانید زمان حال، زمان گذشته و زمان آینده را مشاهده کنید. آموزش ساعت آنالوگ به کودکان به آن ها کمک می کند تا وقتی به آنها می گویید: «5 دقیقه بیشتر وقت نداری» ، در ذهن خود زمان را تجسم کنند. آن ها یاد می گیرند که توجه داشته باشند که 5 دقیقه، زمان خیلی کمی است، بنابراین باید سریعتر کار خود را انجام دهند! با برنامه ریزی و صحبت در مورد انتظارات زمانی از فرزندان خود، نقشی اساسی در رشد مهارت های مدیریت زمان در آن ها ایفا می کنید.
 
 
 

چگونه می توانم نحوه استفاده از ساعت آنالوگ را از طریق گفتاردرمانی آموزش دهم؟

 

 

برنامه ریزی و صحبت در مورد انتظارات زمانی با فرزند خود قبل از اینکه اتفاق بیفتند، زندگی را برای همه افراد آسانتر می کند. برنامه ریزی انتظارات زمانی قبل از اینکه از فرزندان خود انتظار داشته باشید کاری را به پایان برسانند، به آن ها در مدیریت بهتر زمان کمک بزرگی خواهد کرد. مانند هر کار دیگری بهتر است که از قبل آماده باشید. برای کودکان بزرگتر (7 سال به بالا)، ساعت را در مقابل چشم آن ها قرار دهید. به عنوان مثال بگویید، «15 دقیقه دیگر وقت خواب است. عقربه دقیقه شمار روی 12 است. وقتی عقربه دقیقه شمار به 3 رسید، باید اسباب بازی های خود را جمع آوری کنی و بعد از آن یک کتاب می خوانیم. این یعنی 15 دقیقه گذشته است.» بسیار مهم است که فرزند شما در فرآیند برنامه ریزی زمان، توجه کامل داشته باشد.
برای رسیدن به هدف خود، از فرزندان خود بخواهید تا برنامه زمانی را به کمک شما تکرار کنند، «عقربه دقیقه شمار روی عدد ... است (در این زمان شما لحظه ای مکث کنید تا فرزندتان پاسخ دهد)، وقت عقربه دقیقه شمار به عدد ... رسید، زمان ... است. در اینجا نیز مکث کنید تا کودک پاسخ دهد.» در صورت امکان، بهتر این است که به فرزندان خود چیز مثبتی بدهید تا برای بدست آوردن آن تلاش کنند. همیشه خواندن داستان یک فعالیت سرگرم کننده در زمان خواب است، در حالیکه استفاده از کلمات مثبت نیز یک روش بسیار مفید و مؤثر برای تشویق کودک به مدیریت زمان می باشد. خواندن کتاب همیشه یک فعالیت سرگرم کننده در هنگام خواب است، در حالی که به موقع و سر وقت انجام دادن کارها، کار بسیار خوبی است.
برای کودکان کوچکتر (3 تا 8 سال) استفاده از ساعت آنالوگ که مناسب با سن کودک باشد مانند ساعت زمان سنج بسیار مؤثر است. ساعت زمان سنج از روش های جایگزینی رنگ های روشن و حیوانات مورد علاقه کودکان در قالب آنالوگ برای ارائه یک روش سرگرم کننده و غیر تهدیدآمیز برای توسعه مهارت های مدیریت زمان، برنامه ریزی، تغییر و تحولات و همچنین خودتنظیمی کودکان استفاده می کند. ساعت زمان سنج هم در خانه و هم در مدرسه قابل استفاده است. استفاده از این نوع ساعت آسان است. ابتدا ساعت را در مقابل چشم کودک قرار دهید. روی عقربه ساعت شمار یک «حلزون» و روی عقربه دقیقه شمار «زنبور» وجود دارد. به کودک خود مفاهیم سریع و آهسته را توضیح دهید و سپس در مورد نحوه حرکت عقربه دقیقه شمار که با سرعت بیشتری نسبت به عقربه ساعت شمار در حرکت است توضیح دهید و به آن ها بگویید به همین دلیل است که «زنبور» روی عقربه دقیقه شمار است و «حلزون» روی عقربه ساعت شمار است. به کودکان بگویید که آن ها «ساعت زمان سنج» خواهند بود.  ساعت را لمس کنید و  مکان «زنبور» را به او نشان دهید، بدین ترتیب می توانید از قبل برنامه ریزی کنید و به آن ها کمک کنید تا زمان خود را مدیریت کنند. به عنوان مثال: «بیایید یک زمان سنج باشیم». ببین، زنبور عسل روی خورشید است. وقتی که زنبور عسل به کرم صدپا رسید، «زمان خوردن تنقلات و میان وعده فرا خواهد رسید!»
 
حتی برای کودکان 3 ساله می توانید از این نوع ساعت برای برنامه ریزی و مدیریت زمان آن ها استفاده کنید و به آن ها کمک کنید تا «یک ساعت زمان سنج» باشند. از آن ها بخواهید انتظارات زمانی شما را تکرار کنند تا اطمینان حاصل کنید که به صحبت های شما گوش فرا داده اند. همیشه با تشویق و تمجید تلاش های فرزندتان، رفتارهای خوب مدیریت زمان آن ها را تقویت کنید. «شما یک زمان سنج هستید! وقت خود را از دست ندادید! اکنون زمان انجام کارهای جالب فرا رسیده است.»
 
 

حالا برو یک زمان سنج باش!

 

کودکان در هر سنی که باشند می توانند مهارت های موثر مدیریت زمان را یاد بگیرند و از آن ها استفاده کنند. اولین قدم برای اینکه بتوانید به فرزند خود در مدیریت زمان کمک کنید، این است که اطمینان حاصل کنید که الگوی خوبی برای آن ها در مدیریت زمان هستید. اگر همیشه با تأخیر به قرار ملاقات های خود می رسید و همیشه خود و فرزندان خود را در حال عجله می بینید، توسعه مهارت های خوب مدیریت زمان برای آن ها بسیار دشوار خواهد بود. با دقت در مورد مدیریت زمان خود بیندیشید و ببینید آیا به اندازه کافی مؤثر و کارآمد می باشد یا خیر. به خاطر داشته باشید که همیشه اطمینان حاصل کنید که در ابتدا زمان خودتان را برنامه ریزی کرده و سپس با آگاه کردن فرزند، زمان آن ها را از قبل برنامه ریزی کنید. در یک صبح  پر از مشغله، آماده شدن برای رفتن به سر کار و آماده کردن فرزندان برای رفتن به مدرسه ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. با استفاده از راهکار های مفید مدیریت زمان، برنامه روزمره صبحگاهی (یا شامگاهی) شما مؤثرتر و بدون استرس خواهد بود و از داشتن زمان کافی برای بودن در کنار اعضای خانواده لذت خواهید برد.